Raty zmienne czy lepiej stałe?

Leasing może być oparty o stałą bądź zmienną stopę procentową. Ta pierwsza gwarantuje niezmienność raty w całym okresie umowy. Brzmi dobrze, prawda? Niestety – zazwyczaj oferty ze stałym oprocentowaniem są na tyle nieatrakcyjne, że najczęściej nie warto zawracać sobie nimi głowy, ale nie zawsze…

Nowsze

Przeczytaj nasz najnowszy artykuł po obniżce stóp procentowych w marcu 2020 roku: Leasing jeszcze tańszy po obniżce stóp do 1%

Krótko: Większość wybiera leasing ze zmiennym oprocentowaniem

Zdecydowana większość korzystających wybiera leasing ze zmiennym oprocentowaniem. Głównie z tego powodu, że polskie firmy leasingowe oferują go "domyślnie" w tej wersji. Ponadto nie każdy leasingodawca ma w ogóle w ofercie finansowanie ze stałym oprocentowaniem. Firm, które dają taki wybór jest zaledwie kilka.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Stała lub zmienna stopa procentowa - o co chodzi?

Firmy leasingowe z reguły ustalają koszt finansowania w oparciu o Wibor 1M bądź 3M. Ich poziom zależy głównie od wysokości stóp procentowych wyznaczanych przez Radę Polityki Pieniężnej NBP.

Oferta ze stałym oprocentowaniem gwarantuje niezmienność raty w całym okresie umowy leasingu, jednak początkowo jest droższa* niż oferta „zmienna”. Z kolei przy umowie opartej o zmienną stopę, jest ona co prawda początkowo tańsza, ale przez cały okres trwania umowy pozostaje element niepewności. Jeżeli wzrosną wskaźniki Wibor, to wzrośnie także rata. Jednak jest też szansa, że rata zmaleje jeżeli zmaleją wspomniane wskaźniki.

Ważna uwaga! Decydując się na zmienne oprocentowanie należy wybrać leasingodawcę, który stosownymi zapisami w umowie gwarantuje, że rata ulegnie nie tylko podwyższeniu, ale także obniżeniu „z automatu”, jeżeli zmniejszy się Wibor. Wiele firm niestety stosuje zapisy w myśl, których obniżenie bądź podwyższenie raty zależy od ich decyzji, a te nie zawsze są zgodne z interesem klientów. Więcej o tym pisaliśmy w publikacji Na co zwracać szczególną uwagę w zapisach umów leasingu i OWUL? 

Należy pamiętać też o tym, że oprocentowanie zmienne jest rozwiązaniem „domyślnym” i stosuje je każdy finansujący, natomiast nie każda firma ma w ofercie leasing w oparciu o stałą stopę.

Kiedy wybierać zmienne, a kiedy stałe?

Prawidłowo zadane pytanie nie powinno brzmieć „które oprocentowanie wybrać?”, ale „kiedy wybrać oprocentowanie zmienne, a kiedy stałe?” Wszystko zależy bowiem od poziomu stóp procentowych w momencie zawierania umowy oraz umiejętności przewidzenia tego jak będą one kształtować się w przyszłości.

Generalna (jednak bardzo uproszczona) zasada mówi, że w momencie, kiedy stopy są wysokie, a z gospodarki docierają sygnały świadczące o tym, że stopy procentowe mogą ulec obniżeniu, należy sięgać po leasing z oprocentowaniem zmiennym. Natomiast kiedy stopy są niskie i dodatkowo słyszymy o możliwości ich podwyższenia w niedalekiej przyszłości, warto rozważyć skorzystanie z oferty o stałym oprocentowaniu. Pod warunkiem jednak, że oferta „stała” nie jest zbyt droga.

Przykład z życia wzięty

Przez cały 2010 rok Wibor 1M oscylował w okolicach 3,60 proc. Jednak z początkiem 2011 roku zaczął się okres podwyżek stóp procentowych, który trwał aż do połowy 2012 roku. W sierpniu 2012 Wibor 1M osiągnął maksymalny w tamtym okresie pułap 4,90 proc. Jeżeli ktoś zdecydował się zawrzeć umowę leasingu w 2010 ze zmiennym oprocentowaniem, to do połowy 2012 roku nieustannie rosły mu miesięczne raty.

Jednak w 2012 roku była już silna presja na obniżki stóp – w ten sposób wypowiadali się ekonomiści i analitycy rynków finansowych. Zawarcie wówczas umowy ze stałym oprocentowaniem byłoby nieroztropne. Pierwsza obniżka nastąpiła w październiku 2012, a kolejne miesiące przyniosły dalsze łagodzenie polityki monetarnej i w rezultacie obniżenie stóp procentowych do rekordowo niskiego w historii Polski poziomu.

Element loterii

Przewidywanie przyszłości wiąże się zawsze z ryzykiem, że prognozy okażą się nietrafione. Analitycy, którzy mają przecież duże doświadczenie, mylą się w swoich prognozach prawdopodobnie równie często, jak często uda im się przewidzieć coś prawidłowo.

W sytuacji kiedy stopy procentowe są bardzo niskie, zawsze pojawiają się głosy, że nadejdzie wkrótce okres podwyżek. Jednak czy tak będzie już niedługo, czy może jednak stopy jeszcze trochę zostaną obniżone, a może podwyżki nadejdą, ale dopiero za wiele, wiele miesięcy? Tego nikt nie wie z całą pewnością i trzeba o tym pamiętać.

Oferta ze stałym oprocentowaniem musi być atrakcyjna

Poza umiejętością przewidywania przyszłości jest to drugi i w sumie najważniejszy element, który należy brać pod uwagę - oferta o stałym oprocentowaniu musi być wystarczająco atrakcyjna. Oferta ze stałym oprocentowaniem zazwyczaj jest droższa* od oferty zmiennej. Jeżeli jest to różnica stosunkowo niewielka, to warto pomyśleć o jej wyborze. Jednak jeżeli oferta stała jest dużo droższa od oferty zmiennej u tego samego leasingodawcy, to sens jej zawierania może być niewielki.

Jaka jest akceptowalna różnica? Ciężko podać konkretną liczbę, bo wiele zależy od momentu, w którym zawierana jest umowa, a konkretnie jakie w danym momencie są prognozy ekonomiczne. Jednak jeżeli oferta stała jest droższa o około 0,5 - 1 punkt procentowy rzeczywistego rocznego kosztu od oferty zmiennej, to jest ona warta rozważenia. Jeżeli różnica jest większa, a tym bardziej jeżeli jest znacznie większa, to sens skorzystania z takiej oferty stoi pod znakiem zapytania.

Porównaj warianty i podejmij decyzję

Zastanawiając się nad wyborem oferty ze stałym oprocentowaniem, należy porównać ją z ofertą ze stopą zmienną tego samego leasingodawcy. Rzeczywisty koszt takich ofert można obliczyć przy pomocy naszego kalkulatora do porównywania ofert leasingu. Sprawdźmy, jak to wygląda na konkretnym przykładzie – poprosiliśmy jednego z leasingodawców, aby przygotował jednocześnie dwie oferty leasingu – jedną opartą o stopę zmienną, a drugą o stałą. Następnie wprowadziliśmy dane do porównania w kalkulatorze.

Koszt rzeczywisty leasingu ze zmiennym oprocentowaniem

Kalkulator oprocentowania z obliczoną zmienną stopą

Koszt rzeczywisty leasingu ze stałym oprocentowaniem

Kalkulator oprocentowania z obliczoną stałą stopą

Wnioski z porównania

W powyżej przedstawionym przypadku oferta stała jest droższa niemal dokładnie o jeden punkt procentowy rzeczywistego rocznego oprocentowania. Jeżeli wybierzemy ofertę zmienną, to stopy i Wibor musiałyby wzrosnąć o co najmniej 1 pkt. proc., żeby te oferty (konkretniej rata) zrównały się ze sobą. W krajach o ustabilizowanej sytuacji gospodarczej, do których aspiruje Polska, tak duży wzrost stóp procentowych zdarza się tylko w wyjątkowych okolicznościach i zazwyczaj jest rozłożony w dłuższym czasie, np.: wzrost o 0,25 pkt. proc. na kwartał.

Jednak stabilna sytuacja ekonomiczna nie jest dana raz na zawsze, a wszelkie kryzysy i zawirowania w gospodarce mają to do siebie, że przychodzą dość niespodziewanie. Dlatego każdy musi odpowiedzieć sobie sam na pytanie, czy warto zapłacić trochę więcej, żeby mieć gwarancję niezmiennej wysokości rat w całym okresie umowy.

* - nie zawsze oferta ze stałym oprocentowaniem jest droższa na starcie, co zostało wyjaśnione w komentarzu na forum >

Nowsze

Przeczytaj nasz najnowszy artykuł po obniżce stóp procentowych w marcu 2020 roku: Leasing jeszcze tańszy po obniżce stóp do 1%

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...
 

Portal FmLeasing.pl