Skrócenie umowy leasingowej

Wielu przedsiębiorców w „pogoni” za jak najniższą ratą wybiera możliwie najdłuższy okres leasingu. Jednocześnie liczą na to, że za jakiś czas ich sytuacja finansowa stanie się lepsza i będą mogli przeznaczyć większą kwotę pieniędzy na spłatę zobowiązania, a co za tym idzie będą chcieli skrócić umowę leasingu. Niestety, jedno z praw Murphy’ego mówi, że każda rura po skróceniu okaże się za krótka. Leasing po skróceniu może nie okaże się za krótki, ale bardziej kosztowny na pewno.

Krótko: Chcesz skrócić umowę leasingu?

Skrócenie umowy leasingowej jest możliwe, ale może być dość kosztowne. Dlatego zalecamy dobieranie okresu leasingu w sposób przemyślany. Jeśli jednak musisz skrócić leasing, to sprawdź najpierw u swojego leasingodawcy, jakie wiążą się z tym opłaty manipulacyjne i jakie są zasady rozliczenia.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

"Biorę leasing na długi okres, ale w pewnym momencie go skrócę"

Temat kończenia/przerywania leasingu przed czasem poruszaliśmy wielokrotnie (np.: w poradniku Zakończenie umowy leasingu przed czasem). Jednak wielu przedsiębiorców w „pogoni” za jak najniższą ratą wybiera możliwie najdłuższy okres leasingu. Jednocześnie liczą na to, że za jakiś czas ich sytuacja finansowa stanie się lepsza i będą mogli przeznaczyć większą kwotę pieniędzy na spłatę zobowiązania, a co za tym idzie będą chcieli skrócić umowę leasingu.

Skrócenie jest możliwe pod jednym warunkiem

Skrócenie umowy leasingu jest możliwe, jednak, żeby leasingobiorca mógł zachować prawo do preferencyjnego (niższego) wykupu, to musi ona trwać minimum 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego, który jest przedmiotem leasingu. Regulują to przepisy podatkowe.

Innymi słowy - w przypadku choćby samochodów osobowych umowa „musi” trwać minimum 2 lata.

Koszty skrócenia umowy leasingu

Nie jest w interesie firmy leasingowej skracanie umowy leasingu. Wobec tego leasingodawcy stosują „zniechęcacze” finansowe. Najczęściej skrócenie umowy leasingowej wiąże się z naliczeniem opłaty manipulacyjnej. W zależności od finansującego, jej wysokość bywa bardzo różna - jednak średnia rynkowa wynosi około 500 złotych netto. Jeżeli skrócenie okresu leasingu miałoby być jednocześnie połączone z zakończeniem umowy i wykupem przedmiotu, to opłaty są jeszcze wyższe - średnio prawie 900 złotych.

Dodatkowo leasingodawcy najczęściej pomniejszają pozostałe do spłaty oprocentowanie leasingu jedynie o Wibor. Oznacza to, że jeśli ktoś zawarł umowę na 48 miesięcy i pewnym momencie chce skrócić okres leasingu do 36 miesięcy, to spłaci nie tylko kapitał i odsetki za okres 3 lat, ale także marżę leasingodawcy (czyli odsetki pomniejszone o Wibor) za okres tego jednego, ostatniego roku, o który umowa została skrócona.

Chociaż są nawet i tacy finansujący, którzy w ogóle nie pomniejszają odsetek, nawet o Wibor - o czym poniżej...

Pomimo skrócenia, odsetki do zapłaty za cały okres (bez pomniejszenia o Wibor)

Niektóre z firm leasingowych tak bardzo chcą wybić swoim klientom z głowy chęć skrócenia i przerwania umowy, że nie obniżają należnego sobie wynagrodzenia nawet o WIBOR. Oznacza to, że klient, który zawarł umowę leasingu na 5 lat i postanowi skrócić ją do okresu 2 lat, będzie musiał zapłacić całość odsetek za 5-letni okres + oczywiście opłata manipulacyjna za przedterminowe zakończenie umowy.

Nasza rada

Skrócenie umowy leasingowej jest zatem możliwe, ale może być dość kosztowne. Dlatego:

  • Zalecamy dobieranie okresu leasingu w sposób przemyślany
  • Jeszcze na etapie wyboru oferty leasingu należy sprawdzić, jakie dany leasingodawca stawia warunki i nalicza opłaty przy skracaniu umowy, aby uniknąć wyboru tego, który sotosuje najbardziej niekorzystne zasady rozliczania

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.5909090909091 1 1 1 1 1 4.59 (22)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Umowę leasingową można skrócić, ale niestety nie jest to darmowe >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nożyce przecinające wstęgęZakończenie umowy leasingu przed czasem

Zdarzają się sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe lub chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy lub lepszy. Informujemy, jakie są opcje.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogą wykupić przedmiot leasingu (najczęściej auto osobowe) prywatnie i dzięki temu uniknąć podatku przy jego dalszej odsprzedaży.


Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...
 

Portal FmLeasing.pl