Notes na biurku z datą 2018 i 2019

Co roku o tej mniej więcej porze powtarza się ten sam scenariusz. Część osób spieszy się, żeby jeszcze do końca 2018 roku wziąć leasing i mieć w firmie koszty podatkowe, a część ma dylemat, czy ma skorzystać z leasingu jeszcze przed końcem bieżącego, czy lepiej poczekać do 2019 roku? Odpowiadamy kto powinien się pospieszyć, a kto może poczekać, tym bardziej, że w tym roku sytuacja jest wyjątkowa ze względu na zmianę przepisów podatkowych.

Krótko: Kto powinien się pospieszyć, a kto może poczekać?

Pospieszyć się z leasingiem do końca 2018 powinni głównie przedsiębiorcy:

  • którym zależy na kosztach podatkowych w bieżącym roku
  • chcący sfinansować starsze samochody, pojazdy lub urządzenia
  • planujący wyleasingować auto droższe niż 150 tys. zł

Dla pozostałych nie ma większego znaczenia czy wezmą leasing w 2018 czy w 2019 roku.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Koniec roku, większy ruch, wyższe marże

Każda branża ma swoją specyfikę. Specyfiką branży leasingowej jest to, że ruch w niej rośnie z końcem roku. Zazwyczaj w ostatnim kwartale roku zawiera się o około 20% więcej umów niż przeciętnie w pozostałych trzech, a listopad i grudzień należą najczęściej do rekordowych miesięcy pod względem obrotów w skali całego roku.

Skąd ta specyfika? Otóż leasing jest doskonałym sposobem „robienia sobie” kosztów podatkowych, stąd wielu przedsiębiorców sięga po niego z końcem roku, aby uniknąć konieczności zapłaty wysokiego podatku.

Niestety większy ruch w branży ma także swoje negatywne konsekwencje dla klientów. Każdy, kto zna minimum podstaw ekonomii będzie wiedział, że większy popyt oznacza wzrost ceny. Rzeczywiście od kilku lat obserwujemy wzrost marż, tym większy, im bliżej jest końca roku. Przy czym podkreślić należy, że jest to przeciętny wzrost marż. Nie oznacza to, że każda oferta leasingu będzie w tym okresie droższa niż w innym czasie w ciągu roku. Może zdarzyć się, że poszczególne firmy leasingowe będą chciały „zrobić” ponadprzeciętnie dobry wynik, a co za tym idzie, wprowadzą okresową promocję, np.: obniżając oprocentowanie. Wreszcie poszczególni handlowcy mogą mieć trudniejszy okres i nie wyrabiać narzuconego im planu, przez co będą zmuszeni aktywniej walczyć o klienta, obniżając koszt ofert.

Generalnie zależy to od wielu rzeczy, dlatego starając się zawrzeć umowę leasingu jeszcze przed końcem roku, nie należy działać pochopnie i w pośpiechu. Poświęcenie chociaż jednego czy dwóch dni na zdobycie i porównanie co najmniej kilku ofert leasingu, spokojnie pozwoli nadal uzyskać atrakcyjny koszt i warunki finansowania, niezależnie od tego, czy będzie to miesiąc do końca 2018 roku, czy tylko tydzień.

Leasing używanych od 2019 roku

Przypominamy, że nowy rok, to jednocześnie zmiana „rocznika” używanych środków trwałych. Z dniem 1 stycznia 2019 każdy samochód czy urządzenie wyprodukowane w latach wcześniejszych stanie się o rok starsze.

W leasingu ma to bardzo istotne znaczenie, bowiem leasingodawcy mają ściśle określone procedury dotyczące finansowania przedmiotów używanych. I tak dla przykładu, w przypadku samochodów osobowych większość firm leasingowych stosuje zasadę, że wiek pojazdu łącznie z okresem trwania leasingu nie może przekroczyć 8 lat. Oznacza to, że zawierając umowę leasingu samochodu z 2015 roku produkcji jeszcze w 2018 roku, możemy zrobić to na okres 5 lat. Natomiast z początkiem 2019 rocznik ten będzie można sfinansować maksymalnie na okres 4 lat. Co prawda są nieliczne firmy leasingowe, które stosują trochę bardziej liberalne kryteria, jeżeli chodzi o wiek przedmiotu i maksymalny okres leasingu. Nie zmienia to faktu, że każdy, kto przymierza się do leasingu używanego przedmiotu, powinien o tym pamiętać.

Podatkowe zmiany od 2019 roku

Często wpływ na przyspieszenie lub odłożenie decyzji o wzięciu leasingu mają zapowiadane zmiany w systemie podatkowym. Tak dzieje się obecnie, bo od 2019 roku zaczną obowiązywać nowe zasady zaliczania leasingu i wynajmu długoterminowego samochodów osobowych w koszty uzyskania przychodu - zostanie wprowadzony limit w kwocie 150 tys. złotych. Jednak, jeśli ktoś podpisze umowę jeszcze w 2018 roku (nawet jeśli odbiór auta nastąpi w 2019 roku), to przez cały okres leasingu będzie mógł uwzględniać koszty na starych zasadach, tj. bez oglądania się na limit.

Dlatego każdy kto zamierza sfinansować drogi samochód, droższy niż około 150 tys. zł powinien rozważyć wzięcie leasingu lub wynajmu długoterminowego jeszcze do końca bieżącego roku. O planowanych zmianach informujemy szczegółowo w oddzielnym artykule: Wszystko o zmianach podatkowych w leasingu, amortyzacji i kosztach samochodów osobowych od 2019

Chcesz zdążyć z leasingiem przed końcem roku? Pamiętaj o tych pięciu radach

Jak widać pospieszyć się z leasingiem do końca 2018 powinni głównie przedsiębiorcy:

  • którym zależy na kosztach podatkowych w bieżącym roku
  • chcący sfinansować starsze samochody, pojazdy lub urządzenia
  • planujący wyleasingować auto droższe niż 150 tys. zł

Te osoby powinny pamiętać, że im bliżej końca roku, tym presja czasu będzie większa, a to może doprowadzić do złych decyzji i utrudnić wybór dobrego leasingodawcy i taniej oferty. Dlatego wszystkim spieszącym polecamy wzięcie na serio tych pięć rad: Szybki leasing - 5 wskazówek dla spieszących się.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 27 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl