Leasing i dotacje UE

Dotychczas wykorzystanie leasingu przy korzystaniu z unijnych dotacji było dość problematyczne. Z punktu widzenia przedsiębiorców, lepszy w rozliczeniach okazywał się kredyt lub zakup za gotówkę. Firmy leasingowe starały się wyjść naprzeciw tym trudnościom, wprowadzając do swojej oferty, tzw. pożyczkę.

Korzystanie z leasingu i funduszy unijnych będzie łatwiejsze

Pożyczka to jednak nie leasing, z którego chętnie korzystają przedsiębiorcy. Na szczęście wszystko ma się zmienić wraz z nową perspektywą budżetową UE.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju opublikowało kilka tygodni temu nowe wytyczne, które określają, że przedsiębiorca korzystający z leasingu będzie mógł otrzymać pełną kwotę dofinansowania na swój rachunek, zaraz po załatwieniu formalności i odbiorze przedmiotu leasingu.

Dotychczas możliwość skorzystania z jednorazowej refundacji  przy leasingu istniała tylko teoretycznie. Jedynym wyjściem było korzystanie z innej opcji dofinansowania, w postaci refundacji poszczególnych rat leasingu.

Okres trwałości liczy się od dnia odbioru przedmiotu leasingu

Refundacja rat leasingu powodowała jeszcze jedną trudność dla przedsiębiorców. Okres trwałości, czyli okres w którym przedsiębiorca, np.: nie może sprzedać dofinansowanego środka trwałego liczony był dopiero od chwili zapłaty ostatniej raty leasingu.

W przypadku jednorazowej refundacji okres trwałości liczony jest od momentu odbioru środka trwałego.

Tym samym leasing stanie się równie atrakcyjnym rozwiązaniem przy ubieganiu się o fundusze europejskie, jak jest kredyt czy pożyczka.

Komu zawdzięczamy zmianę?

Korzystne dla branży leasingowej i jej klientów rozwiązania wejdą w życie dzięki staraniom ekspertów Związku Polskiego Leasingu oraz Konfederacji Lewiatan.

Leasing i fundusze UE - procedura pozyskania dotacji

Procedura wykorzystania leasingu i funduszy UE

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...
 

Portal FmLeasing.pl