Ranking firm leasingowych

Chociaż Idea Leasing i Getin Leasing są spółkami pośrednio kontrolowanymi przez jedną osobę – Leszka Czarneckiego, to do tej pory obydwie działały niezależnie od siebie, w ramach dwóch grup kapitałowych. Teraz to się zmieni. W dniu 13 kwietnia 2016 Idea Bank (jest właścicielem Idea Leasing) poinformował o zawarciu umowy kupna 49,99% akcji Getin Leasing.

Krótko: Idea Leasing i Getin Leasing razem

1. Idea Bank przejmie kontrolę nad Getin Leasingiem.
2. Idea Leasing i Getin Leasing zostaną połączone.
3. Powstanie największa firma leasingowa w Polsce.
4. Marża w Getin Leasing rośnie - oferta droższa dla klienta.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Getin Leasing przechodzi z jednej grupy do drugiej

Leszek Czarnecki kontroluje dwie grupy finansowe: Getin Noble Bank (GNB), do której należy m.in. Getin Bank oraz Getin Holding, który jest właścicielem m.in. Idea Banku. W ramach obu grup działały także dwie spółki leasingowe: Getin Leasing, który był w strukturach GNB oraz Idea Leasing, będąca w grupie Getin Holding.

Już rok temu, w styczniu 2015, Getin Holding, właściciel Idei odkupił od GNB 49,2% akcji Getin Leasingu. Jednak wtedy nie zmieniło to sposobu działania spółki, która z punktu widzenia klienta nadal jednoznacznie identyfikowała się z zielonym logo Getin Banku.

Przełom nastąpił miesiąc temu, w marcu 2016, kiedy Leszek Czarnecki (poprzez swoją spółkę LC Corp) odkupił pozostałe 50,72% udziałów Getin Leasing od Getin Noble Bank. Następnie w dniu 13 kwietnia 2016 Idea Bank poinformował, że podpisał umowę kupna 49,99% udziałów Getin Leasing od Leszka Czarneckiego (LC Corp). Oznacza to, że Getin Leasing trafi praktycznie w całości (99,19%) do Getin Holding/Idea Bank.

Powstanie największa firma leasingowa w Polsce

Po sfinalizowaniu transakcji, Idea Leasing i Getin Leasing zostaną połączone, co potwierdzają wypowiedzi medialne przedstawicieli holdingu. Doprowadzi to do powstania największej firmy leasingowej na polskim rynku.

W 2015 roku Getin Leasing sfinansował aktywa o wartości 3,73 mld zł (trzecie miejsce w Polsce), a Idea Leasing 2,55 mld zł (dziewiąte miejsce). Razem daje to 6,28 mld złotych finansowania, jest to wynik większy aż o 1,91 mld zł od sprzedaży osiągniętej przez obecnego lidera branży - Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Będzie drożej? Już jest

Puls Biznesu informuje, że Leszek Czarnecki, odkupując na początku roku resztę akcji Getin Leasing, nie był zadowolony z poziomu marży w spółce. Jak czytamy w PB, marże osiągane w Idea Leasing są dwa razy wyższe.

Informacje te potwierdzają nasze obserwacje - przypomnijmy, że regularnie analizujemy oferty uzyskiwane przez użytkowników FmLeasing.pl. O ile oferty Idea Leasing oraz przejętego przez Ideę w 2014 VB Leasing zawsze należały do stosunkowo drogich, to Getin Leasing od dłuższego czasu należał do grona firm, które oferują najtańsze finansowanie.

Naszym zdaniem między innymi taniej ofercie Getin Leasing zawdzięcza swój sukces w ostatnim czasie. Jeszcze w 2012 roku był zaledwie jedenastą firmą w Polsce pod względem wielkości sprzedaży. Później nabrał gwałtownego przyśpieszenia – na koniec 2015 roku był już trzecią siłą na rynku.

Tymczasem Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku, zapewnia w wypowiedzi dla Pulsu Biznesu, że z początkiem 2016 roku wysokość marży w Getin Leasing została dostosowana do tej, stosowanej w Idea Leasing. Rzeczywiście - możemy potwierdzić ten fakt - analizując oferty użytkowników FmLeasing.pl obserwujemy, że od jakiegoś czasu oferta Getin Leasing stała się droższa.

Najwyraźniej połączone spółki będą chciały bardziej wykorzystać swój potencjał (około 15% udziału w rynku) w walce o klienta, a rywalizacja ceną zejdzie na dalszy plan.

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl